Proč studovat na SSPŠ?
Programování
Studenti se u nás učí programovat od uplných základů v moderním programovacím jazyku C#
Webové stránky
Webové stránky a aplikace budou vždy zapotřebí. A i proto studenty seznámíme s HTML, CSS i JS
3D Modelování
Umět modelovat ve 3D je skvělý základ nejen pro tvorbu her. Pracujeme s profesionálním programem Cinema 4D.
Operační systémy
Každý správný ajťák by měl umět ovládat a nastavit svůj počítač. Učíme operační systémy Windows i Linux
Vyber si jedno z možných zaměření
WEB a multimédia
Úspěšný programátor navrhuje inovativní webové aplikace, se kterými se dokáže velmi zviditelnit na trhu práce.
Počítačové sítě
Propojení aktivních prvků je jedna věc, ale základ je mít ponětí o funkčnosti na pozadí, v tom je to kouzlo.
Vývoj aplikací a her
Hrát hry zvládne každý druhý, ale opravdový vývojář hry a aplikace vymýšlí, programuje a testuje.
Hardware a robotika
Hardware je základ elektroniky a robotika je jeho pokračování. Pojďme společně posunout svět dál.
Již před deseti roky byla naše škola přizvána Ministerstvem školství a Národním ústavem vzdělávání k tvorbě obsahu oboru vzdělání Informační technologie. Naši odborníci se tak podíleli na vytvoření programu, podle kterého se v současnosti učí informační technologie na všech českých školách. Osloveno tehdy bylo celkem pět středních škol z České republiky, naše škola byla jediná z Prahy.
V roce 2015 byla naše škola znovu vyzvána, aby se podílela na vzniku nového obor vzdělání Kybernetická bezpečnost. Této pocty se dostalo kromě nás už jen jedné střední škole z Brna. Očekává se, že v pilotním programu se výuka tohoto nejmodernějšího oboru bude realizovat právě na těchto dvou našich školách.
Společně se máme podílet nejen na přípravě programu nového oboru Kybernetická bezpečnost, ale také balíčku, podle kterého se bude kybernetická bezpečnost vyučovat na všech dalších oborech na středních a základních školách, ať již je jejich zaměření jakékoli. My navíc sami máme vytvořit i pilotní Centrum pro vzdělávání pracovníků ve školství.
Velice si vážíme toho, že jsme byli opět osloveni a bereme to jako ocenění naší dobré pověsti a práce, kterou v oblasti IT odvádíme.
Naši studenti se rozhodně neztratí v různých soutěžích. Za poslední tři roky nasbírali mnoho úspěchů, mezi něž patří titul Mistra světa v rámci Microsoft Championship studenta Houžvičky, v létě loňského roku byl na stejném mistrovství jeho kolega Janouš na skvělém desátém místě na světě.
Student Strouhal se stal v loňském školním roce vítězem Elekroolympiády, pořádané FEL ČVUT, student Miller skončil v loňském školním roce na třetím místě v soutěži Nejlepší angličtinář roku 2015.
Další úspěch oslavili naši studenti letos o jarních prázdninách v rámci soutěže Internet věcí pořádanou firmou IBM. Pro tuto firmu kde jsme partnerem v pilotním projektu pro Českou republiku právě v oblasti Internet věcí a naši studenti pracují na konkrétních projektech.
Další úspěch je hodně čerstvý, přišel v soutěži Cisco Games, kde naši studenti po loňském druhém místě uhájili letos místo na stupních vítězů, když skončili třetí. Pokud vezmeme v potaz, že ve v České republice na středních školách 80 Cisco akademií, jejich úspěch ještě více vynikne.
Naši studenti se mohou srovnávat se zahraničními kolegy, také se seznamují s různými destinacemi Evropy, navštěvují veletrhy, účastní se výměnných pobytů. V rámci evropského projektu Erasmus + (a v minulých letech i projektu Leonardo) se konají zahraniční stáže našich studentů, naopak my hostíme studenty ze zahraničí.
Ve školním roce 2012/2013 vycestovalo do zahraničí 146 našich studentů, ve školním roce 2013/2014 již 218 studentů a ve školním roce 2014/2015 dokonce 281 studentů. Tato čísla hovoří za vše.
Jen v únoru a březnu 2016 se uskutečnilo několik zahraničních akcí. Pobyt šesti vysokoškolských studentů ze zahraničí u nás v rámci projektu Edison, speciální lyžařský kurs v Rakousku, návštěva Amsterodamu, návštěva autosalónu v Ženevě, návštěva veletrhu „Ligh-Building“ ve Frankfurtu nad Mohahem či výjezd v rámci Erasmus + do Polska. V dubnu následuje poznávací zájezd do Berlína, další akce proběhne v posledním červnovém týdnu. Studenti se sami rozhodují, kam vyrazí. Láká je Irsko nebo Skotsko, zajímavá je i Francie. Možná o destinaci rozhodnou nakonec rodinné finance zájemců.
Studenti si mohou sami rozhodnout o tom, jaký výběrový předmět si zvolí ve čtvrtém ročníku, nabídka je opravdu pestrá, od multimedií, přes tvorbu počítačových her, robotiku, internet věcí až po programování.
Studenti si ovšem také volí témata celoroční práce, která se ve třetím ročníku nazývá studentský a ve čtvrtém ročníku maturitní projekt. Nemusí se nutně přihlásit k nabídnutým tématům zaměstnanců školy, mohou přijít se svým vlastním tématem. Což se v mnoha případech děje. Proto jsou studentské a maturitní projekty velmi rozmanité a vždy mají i následné využití. Pro studenta, pro školu, pro konkrétní organizaci, firmu, spolek.
Není od věci se zmínit, že systém oponentů (u nás konzultantů) a vedoucích prací (u nás garantů) byl na naší škole zaveden dříve, než se tato forma dostala do zákona. Vlastně naše škola stála u zrodu tohoto systému, který nyní využívají školy v celé České republice. My jsme ho však začali praktikovat jako první v rámci projektu financovaného z fondů EU.
Studenti si také mohou zvolit, jaké odborné a mezinárodně uznávané certifikáty získají. Nabídka je opravdu velmi pestrá. Většinou si jich odnášejí několik, rekordman jich získal dvacet jedna. Ale to je opravdu extrém, většinou odcházejí studenti s certifikáty z těch oblastí IT, které jsou jejich prioritním zájmem.
Velmi úzce spolupracujeme s mnoha renomovanými vysokými školami a firmami. Naši studenti se v rámci této spolupráce dostávají na jejich odborná pracoviště, do laboratoří či jejich zaměstnanci jsou konzultanty studentských a maturitních projektů. Rovněž časté jsou odborné přednášky zaměstnanců těchto partnerů na naší škole, při nichž si studenti rozšiřují své obzory a dozvídají se opravdu ty nejčerstvější informace z oboru.
Nadstandardní vztah máme s Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT), jejichž jsme fakultní školou. Spolupráce probíhá v mnoha oblastech, včetně podávání společných projektů v rámci různých grantových programů.
V rámci projektu Kybernetická bezpečnost máme uzavřenou smlouvu o spolupráci s Centrem excellence při FEL ČVUT. Taková centra jsou v EU pouze dvě, jedno u nás a druhé v Německu. Naši studenti jsou v rámci této spolupráce zváni na workshopy na FEL ČVUT, kde se potkávají s vysokoškoláky i jejich lektory.
Spolupracujeme však i s dalšími fakultami ČVUT, s Matematicko fyzikální fakultou University Karlovy, Českou zemědělskou universitou či Unicorn College.
Velmi významná a úzká spolupráce je i s firmami z oboru. Firma IBM nás sama oslovila, díky naší pověsti, a nabídla nám účast ve svém pilotním programu IoT, neboli Internet věcí. Jsme jednou ze tří škol v České republice, která je do tohoto projektu zapojena.
Úzká spolupráce probíhá i s firmou Microsoft, jejíž jsme krajským školícím centrem, CISCO, ALEF NULA, Check Point, Microrisc. Všechny tyto firmy se zabývají různými oblastmi IT.
Většina našich studentů po maturitě nastupuje na vysoké školy, jde o 90% absolventů. Je potěšitelné, že jejich kroky míří v drtivé většině na renomované školy, jako jsou různé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT), Vysokou školu ekonomickou (VŠE), Českou zemědělskou universitu (ČZU), zde na technickou fakultu, kde se dále zdokonalují v oblasti IT. Někteří absolventi pokračují i na Matematicko fyzikální fakultě University Karlovy.
V poslední době někteří naši absolventi pokračují ve studiu i na prestižních zahraničních školách. V tuto chvíli jsou již další tři naši studenti čtvrtého ročníku přijati na renomované vysoké školy ve Velké Británii, k nástupu musí zdolat poslední překážku, tedy odmaturovat s vyznamenáním. To zatím během studia na naší škole vždy měli, a tak je předpoklad, že tuto podmínku splní.
Pokud se chcete seznámit s jedním takovým naším absolventem, který na naší škole v tomto školním roce uskutečnil motivační přednášku pro své následovníky, můžete si kliknout na odkaz níže a přečíst si bezpochyby velmi zajímavý rozhovor.
Dalším příkladem hodným následování je náš absolvent, a nyní i jeden z asistentů ředitele. Ten po prvním ročníku na FEL ČVUT strávil rok na stáži na Universitě v Soulu v Koreji. Nyní je ve třetím ročníku FEL ČVUT a v konkursu získal stipendium na několik universit v USA, kde může pokračovat v magisterském studiu. Po kliknutí na odkaz níže si můžete přečíst rozhovor, který poskytl pro školní časopis.
Se školou na různých pozicích spolupracují absolventi školy. Někteří se vracejí jako učitelé, jiní se zapojují ihned po skončení středoškolského studia. Pro ty se vžil pracovní pojem „asistenti“ ředitele a tito velmi schopní a ambiciózní mladí muži připravují a vedou různé projekty, včetně těch mezinárodních, jsou členy IT oddělení, Projektového oddělení či PR oddělení školy. Někteří z absolventů jsou rovněž konzultanti studentských a maturitních projektů či vedou vysoce odborné a specifické volitelné předměty, jako jsou například Robotika, Internet věcí či Tvorba počítačových her. Mnozí jsou rovněž koordinátory spolupráce s vysokými školami či firmami.
Je nesmírně potěšitelné a cenné, že tito velmi úspěšní absolventi se podílejí na dalším rozvoji naší školy, mají k ní vztah a předávají své zkušenosti i elán svým následovníkům.
V současné době v naší škole na různých postech působí 15 absolventů školy, kteří zároveň studují na vysokých školách a mohou tak své nabyté znalosti předávat i našim studentům. Zároveň jsou pro studenty dobrým příkladem a motivují je k vyššímu úsilí.
Na škole se tradičně konají tak zvané „kulaté stoly“, v rámci nichž se scházejí s ředitelem pedagogové, absolventi školy a studenti školy. Společně pak řeší další rozvoj školy, rozvoj předmětů, přípravu projektů.
Studenti se rovněž aktivně zapojují do jednání s firmami, se základními školami, v některých případech se stávají i koordinátory této spolupráce. Tím získávají nedocenitelné zkušenosti, které se jim mohou hodit v jejich budoucím životě.
Je přitom zcela jedno, z jakého ročníku studenti jsou, záleží jen na jejich aktivitě. Proto se například posledního kulatého stolu v únoru 2016 zúčastnili i tři studenti ze třídy 1.A.
Někteří ze zvláště aktivních a schopných studentů mohou již během svého studia začít pracovat pro školu, a to buď na částečný úvazek či v rámci dohody o provedení práce. Pak si kromě nabytí obrovských zkušeností i vylepší svůj rozpočet. Zároveň si tuto činnost mohou napsat do svého životopisu a tím prokázat svou již získanou praxi.