Radko Sáblík - Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium

Ing. Radko Sáblík

Jméno a titul

Ing. Radko Sáblík

Zkratka

Sk

Komise

Vedení školy

Číslo kabinetu

101

Číslo do kabinetu

+420 777 355 040

Informace

Absolvoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Později absolvoval bakalářského studia na Masarykově institutu v rámci studia pedagogiky odborných předmětů. Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval čtyř semestrální manažerské studium pro ředitele škol.

Dvacet let byl předsedou Tělovýchovné jednoty Sokol Motol, šestnáct let předsedou Pražského basketbalového svazu a vedoucím Sportovního centra mládeže v Sokole Motol, posléze ve Spartě Praha. Jako basketbalový rozhodčí působil v první basketbalové lize, jako trenér působil u družstev v extralize mladšího i staršího dorostu v Sokole Motol a na Spartě, trénoval mužstva Sokol Motol, Sokola Pražského a Lokomotivy Plzeň v první basketbalové lize mužů.

V minulosti byl vydavatelem basketbalového měsíčníku Pražský basketbalový zpravodaj, v současné době zaštiťuje tvorbu školního časopisu Presloviny a školního internetového zpravodajství.

Od osmdesátých let působí jako učitel na Smíchovské střední průmyslové škole, od roku 2002 je jejím ředitelem. Škola byla časopisem Forbes zařazena mezi osm nejzajímavějších středních škol v republice a patří mezi školy s nejvyšším počtem přihlášek.

Od roku 2018 je místostarostou města Mníšek pod Brdy.

V lednu 2019 ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga ustanovil osmičlennou expertní skupinu pod vedením zkušeného akademika prof. Arnošta Veselého. Úkolem expertů byla příprava výchozího dokumentu Hlavní směry vzdělávací politiky České republiky 2030+, který má definovat vizi, priority a cíle vzdělávací politiky v období přesahujícím horizont roku 2030. Radko Sáblík se stal garantem pracovní skupiny SC1 v rámci expertní skupiny Strategie 2030+.

V roce 2018 vydal knihu Učit jde i jinak aneb školství je jak stařenka o holi, kde shrnuje svoje úvahy a vize o školství.